Artykuł Czerwiec 2021

DĄBROWSKIE SPRAWY ZE SZKOLNEJ ŁAWY

Najtrudniejszy rok szkolny w dziejach edukacji ostatnich dziesięcioleci dobiegł końca. Szczęśliwie miniony miesiąc dzieci mogły spędzić w szkole, co było powodem radości dla wszystkich.

Zaczęło się 1. czerwca w  Dniu Dziecka, który był tak oczekiwany i nadzwyczaj udany, spędzony w pięknych okolicznościach przyrody, przy grillu zorganizowanym z ogromną pomocą Rodziców i wielu innych zaangażowanych osób. Wśród gości była również wójt naszej gminy Pani Barbara Bednarz, która przyjechała do naszych uczniów z upominkami i życzeniami.

Oprócz edukacyjnej gry terenowej, która została przeprowadzona nie tylko w szkole, ale również w całej Dąbrowie, odbył się turniej sportowy, zabawy i konkursy oraz wiele innych atrakcji. Nagrody za zwycięstwa w rywalizacji klas, w postaci czeków pieniężnych, zostały ufundowane przez Radę Rodziców, a  środki te przeznaczone zostały na sprawy klasowe.

14. i 17. czerwca nasi uczniowie udali się na wycieczkę edukacyjną do zamku w Mosznej, który jest prawdziwa perłą naszego województwa. Wzięli tam udział w zajęciach dotyczących bioróżnorodności. Poznali ciekawe rośliny, drzewa i krzewy, mogli pospacerować po pięknym parku, obejrzeć całą budowlę, a także zjeść smaczny obiad w murach zamku. Otrzymali także przydatne plecaki wypełnione ciekawostkami. Projekt ten został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski i opłacony ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Marszałek Województwa Pan Andrzej Buła wysłał nam podziękowanie za udział w Międzypokoleniowych Lekcjach Bioróżnorodności

23. czerwca zorganizowaliśmy zaplanowany już dawno Festiwal Kultur Świata. W tym dniu każda klasa wcielała się w mieszkańców różnych krajów i prezentowała przeróżne ciekawostki oraz cechy konkretnych społeczeństw. Oprócz tego była to także okazja do spróbowania narodowych potraw poszczególnych państw, obejrzeć arcyciekawe prezentacje, posłuchać muzyki lub obejrzeć filmy o różnych krajach. Dzieci dowiedziały się nowych wiadomości z geografii, historii, biologii, sztuki i wielu innych dziedzin. Już czekamy na kolejne podobne projekty.

W ostatnim czasie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim już po raz dwudziesty siódmy zorganizowało Wojewódzki Konkurs Recytatorski "Jugend trägt Gedichte vor/ Młodzież recytuje poezję”. Ze względu na czas pandemii konkurs odbył się drogą internetową, a przystąpiło do niego 4 uczniów naszej szkoły: Amelia Kumiec, Dominik Rubik, Karolina Uryga oraz Tomasz Witaszewski. Każdy uczestnik zaprezentował wybrany utwór poetycki w języku niemieckim. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy pięknych wystąpień i zachęcamy do udziału w kolejnych niemieckojęzycznych konkursach.

25. czerwca nadszedł ostatni dzień w szkole i uroczystość rozdania świadectw, którą uświetniła obecność gospodarza naszej małej ojczyzny – wójta gminy pani Barbary Bednarz, która w swoim wystąpieniu podsumowała minione dziesięć miesięcy i wyraziła życzenia dobrych wakacji i odpoczynku dla uczniów i nauczycieli. Szczególnie ten dzień przeżywały pierwszaki, którzy po raz ostatni w tym roku szkolnym usiedli w swoich ławkach i wysłuchali podziękowań oraz życzeń od swojej wychowawczyni. Każdy uczeń otrzymał dyplom ukończenia klasy I oraz nagrodę książkową. Uczniowie klas starszych także mocno przeżyli ten dzień, bo rok szkolny był nietypowy, ale i mocno wyczerpujący. Pomimo to w każdej klasie znaleźli się tacy uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen 4,75 i powyżej, wielu też było takich, którym  odrobinę zabrakło, ale w nowym roku na pewno i im się uda otrzymać świadectwo z wyróżnieniem.

Gratulujemy wyróżnionym uczniom , a wszystkim życzymy bezpiecznych, radosnych wakacji oraz szczęśliwego powrotu do szkoły we wrześniu.