Szkoła Podstawowa im. Polskich Górali w Dąbrowie

Dąbrowa, ul. Parkowa 4

46-112 Świerczów

tel. 77 419 46 20

Adres

Dąbrowa, ul. Parkowa 4


46-112 Świerczów


tel. 77 419 46 20


Kalendarium

Poniedziałek, 2024-05-06

Imieniny: Beniny, Filipa

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 170335
  • Do końca roku: 239 dni
  • Do wakacji: 46 dni

Artykuł Maj 2021

      DĄBROWSKIE SPRAWY ZE SZKOLNEJ ŁAWY

Nareszcie nastąpił tak długo wyczekiwany przez wszystkich czas, że po nauczaniu zdalnym uczniowie wrócili do szkoły. Na razie uczymy się w systemie hybrydowym, ale już wkrótce spotkamy się wszyscy na żywo. Aktualnie staramy się, by powrót w mury szkoły był przyjazny i łagodny. Nauczyciele nie robią sprawdzianów, nie zarzucają swoich uczniów nadmierną pracą. Podczas sprzyjającej słonecznej pogody wiele zajęć odbywa się na dworze, szczególnie młodsze klasy uczą się chętnie poprzez zabawę. A mamy ku temu sprzyjające warunki, gdyż nasza szkoła otulona jest parkiem, w którym rosną stare drzewa, a wokół znajduje się mnóstwo możliwości spacerowania i cieszenia się wiosną oraz swoją obecnością.
Jak pisał poeta „ Życie to jest teatr…”, więc i my 7 maja w naszej szkole bawiliśmy się w teatr.
Klasy I-III przygotowały spektakle: kl. I i II teatrzyk kukiełkowy pt. "Galimatias z miesiącami", a kl. III - wierszyki i piosenki o wiośnie oraz inscenizację wiersza pt. "Paweł i Gaweł".
Uczniowie wspólnie z rodzicami zrobili kostiumy oraz kukiełki, za co bardzo dziękujemy.
Początkowo przedstawienia miały być zaprezentowane 27 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, ale wprowadzenie zdalnego nauczania nieco pokrzyżowało plany... . Jednak "co się odwlecze, to nie uciecze", więc długo oczekiwany dzień w końcu nadszedł i uczniowie z wielkim zaangażowaniem przedstawili przygotowane spektakle. Młodzi aktorzy zebrali gromkie brawa za popisy aktorskie i wspaniałe stroje. Wszyscy spisali się na medal!
Dodatkowo dzieci nauczyły się piosenki „ Cztery pory roku” P. Rubika , miały pogawędkę na temat teatru oraz zabawę ruchową do utworu muzycznego oczywiście o teatrze.
Było mnóstwo emocji i pozytywnych doznań. Z pewnością w przyszłym roku w tym święcie teatru wezmą udział wszystkie klasy.

„ Witaj majowa jutrzenko!” słowa tej pieśni przypominają, że nadszedł maj, który jak co roku rozpoczynamy różnymi aktywnościami związanymi ze świętami upamiętniającymi uchwalenie Konstytucji 3 Maja i Dzień Flagi. Uczniowie zapoznają się z historią, uczą się pieśni patriotycznych, wykonują flagi i inne elementy uświetniające te dni. Szkoła także została udekorowana polskimi barwami narodowymi podobnie jak domy uczniów, co potwierdza, że patriotyzm to ważna dla nas duża wartość.

W ostatnim czasie nastąpiło też w szkole podsumowanie projektu: „Deutsch AG” , do którego uczestnicy koła języka niemieckiego prowadzonego przez panią Alinę Gacek - Stanisławską przystąpili na początku roku szkolnego. Projekt organizowany jest przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
W projekcie wzięli udział uczniowie klasy VII, którzy do klasy VI uczyli się języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. W ramach tego przedsięwzięcia organizatorzy zaproponowali nam dwie dodatkowe lekcje języka niemieckiego tygodniowo, w formie kursu językowego realizowanego na terenie szkoły po zajęciach lekcyjnych. Dzięki udziałowi w dodatkowych zajęciach językowych uczniowie mogli polepszyć swoją znajomość języka oraz poznać nowe ciekawostki krajoznawcze, historyczne i kulturalne krajów niemieckojęzycznych. Za nami edycja jesienna 2020 i wiosenna 2021, które były czasem intensywnej pracy. Mimo wprowadzenia nauki zdalnej uczniowie systematycznie logowali się na spotkaniach online i chętnie uczestniczyli w lekcjach. Na zajęciach uczestnicy rozwijali sprawności mówienia i rozumienia ze słuchu oraz czytania, poszerzali znajomość zwrotów leksykalno-gramatycznych a także pogłębiali poznane dotąd zagadnienia z historii i kultury Niemiec. Ostatnim etapem naszych zajęć było napisanie testu sprawdzającego wiedzę, wszyscy uczniowie świetnie wypełnili test i zostali nagrodzeni pamiątkowymi certyfikatami. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję projektu, która ruszy od nowego roku szkolnego i będzie skierowana dla uczniów klasy VII i VIII.

Warto jeszcze wspomnieć o mocno zaznaczonym wśród społeczności szkolnej Dniu Ziemi obchodzonym nieco wcześniej, bo pod koniec kwietnia. Dzieci poznawały zasady segregacji śmieci, uczyły się wielokrotnego wykorzystywania materiałów do prac plastycznych, a nawet tworzyły „ dzieła architektury” lub śmieszne postaci ze śmieci. Wystarczyła odrobina dziecięcej wyobraźni, by powstały niesamowite kompozycje. Uczniowie z klasy III wykonali niezwykłe plakaty i układali hasła, które podejmowały problemy ochrony środowiska oraz promowały ekologiczne wartości.
Najmłodsi osobiście także doświadczali, jak rozwija się fasola czy, jak powstaje tęcza, a także poznawali utwory muzyczne o tematyce przyrodniczej. Dbanie o naszą planetę staje się więc wśród uczniów coraz bardziej świadome, bo konieczne.

Wkrótce 1 czerwca, czyli święto dzieci na całym świecie.
Życzymy Wam drodzy młodzi przyjaciele, by Wasze dzieciństwo było szczęśliwe i piękne. By czas dorastania i dojrzewania był dobrze wykorzystany na zabawę i naukę, życzymy też, by dorosłym wystarczyło mądrości i sił do towarzyszenia Wam w tej wędrówce ku dorosłości.
Niech radość bycia dzieckiem nigdy Was nie opuszcza!
Artykuł sporządziły:
Teresa Andruszków, Alina Gacek-Stanisławska oraz Dyrektor Szkoły Jolanta Wilczyńska